Prawnicy są wszędzie, a więc także na YouTube. Twórcy w różny sposób próbują podejść do tematu prawa. Niektóre kanały zajmują się tłumaczeniem prawniczych zawiłości, dla niektórych problem prawny jest tylko punktem wyjścia do opowiedzenia ciekawej historii, jeszcze inne z prawem łączy głównie osoba prowadzącego. Przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

Poniżej zestawienie 10 najciekawszych kanałów związanych z prawem.

Aspekty

Zdecydowanie największy z kanałów w naszym zestawieniu – subskrybuje go ponad 34 tysiące osób, a najpopularniejszy film obejrzało ponad pół miliona razy. Na uwagę zasługuje prowadzący, którego po prostu bardzo przyjemnie się słucha oraz inscenizowane wstawki, które dodają filmom życia, ale także pokazują ogrom pracy wkładany w każdą produkcję.

 

Pole karne

Kanał dra Mikołaja Małeckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadzi ponad 12-tysieczny fanpage na Facebook’u pod nazwą Dogmaty Karnisty. Na kanale sytuacje dnia codziennego rozpatrywane są z punktu widzenia prawa karnego.

 

criminal future

Doktor Kamil Mamak z Uniwersytetu Jagiellońskiego na YouTube kontynuuje tematykę z bloga prowadzonego pod tym samym tytułem dostępnego także na Facebook’u . Tematyka to połączenie prawa karnego, filozofii oraz nowych technologii.

 

Z pamiętnika policjantki

Kanał prowadzony przez ukrywającą swoją tożsamość policjantkę, która odsłania tajemnice pracy w Policji. Na uwagę zasługuje również profil na Facebooku, który zgromadził 12-tysięczną społeczność oraz konto na Instagramie, które śledzi prawie 4 tysiące osób.

 

Prawo Łukasza

Najbardziej prawniczy z prawniczych kanałów, prowadzony przez radcę prawnego. Oprócz stricte prawniczych i poważnych tematów są tam też treści nieco luźniejsze, np. o roju pszczół czy borówce Basi.

 

Trener Prawa – Piotr Wódkowski

Kanał ogólno-prawniczy, bez jednego tematu przewodniego, z lekkim przechyleniem w stronę gospodarczą. Autor próbuje w plastyczny i przystępny sposób przedstawić problemy prawnicze.

 

Lawyerka.pl

Vlog prowadzi prawniczka Ewa, treści prawnicze przeplatane są bardziej osobistym kontentem, w tym relacjami z zupełnie nieprawniczych podróży. Autorka rozwija także bloga w formie pisemnej oraz prowadzi profil na Facebook’u.

 

Arkadiusz Szczudło

Intrygująca nazwa kanału to jednocześnie imię i nazwisko prowadzącego 🙂 Kanał łączy tematykę prawniczą z treściami lifestylowymi.

 

Prawne Lifehacki

Kanał typowo prawniczy, gdzie każdy film ma za zadanie rozwiązać konkretny problem opisany w tytule. Subskrybuje go ponad 14 tysięcy osób, jednak ostatni film został opublikowany rok temu.

 

Prawo24TV

Odnotować należy także ten kanał – ma bowiem prawo w nazwie, jednak trudno określić do kogo jest on skierowany. Treści merytoryczne w najróżniejszych formatach – od prawniczych newsów po wykłady, przeplatane są reklamami, które zaczęły dominować na kanale.

 

EDIT: Po sugestiach na grupie Karne Jeżyki dodaliśmy jeszcze dwa kanały.

Znaki Towarowe Blog

Blog skupiony na jednym temacie i autor konsekwentnie buduje swój wizerunek eksperta w tej dziedzinie.

 

Sierżant Bagieta

Wspomnieliśmy o pamiętniku policjantki i wypada podać jeszcze konkurencyjny kanał o podobnym charakterze.

*Bonus

Sprawa dla Adwokata

Nie jest to typowy kanał, ciężko więc, żeby znalazł się w naszym zestawieniu. Pani Doktor Mecenas lubi szokować tytułami, które jednak niewiele mają wspólnego z treścią.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here